Pioneers in the industry, we offer gemtech differential pressure gauges by miyapur hyderabad telangana, top brand gemtech differential pressure gauge online india, suppliers gemtech differential pressure gauges in una himachal pradesh, gemtech differential pressure gauge distributor for raipur chhattisgarh, gemtech model gt-30cm differential pressure gauge ranges 15-0-15cm and gemtech differential pressure gauges range 0-50 mm from India.














₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Brand | Gemtech |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Differential Pressure |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Dial Type | Dry |
| Country of Origin | Made in India |
| Range | MM WC/ CM / PAC / KPA / INCH / PSI |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |













₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Display Type | Analog |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Country of Origin | Made in India |
| Dial Type | Dry |
| Mounting | Back |
| Model Name/Number | G2000 |
| Pointer Material | Aluminium Black |
| Window Material | Acrylic |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |











₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Display Type | Analog |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Country of Origin | Made in India |
| Overpressure | Protective rubber stopper will be blown out if rated pressure is up to about 50.8 inHg (172KPa) |
| Rated Pressure | -20 inHg~30 inHg (-68~103KPa) |
| PRODUCT APPLICATIONS | Filter Monitoring,Air Velocity With Pitot Tube |
| Series | G2000 GEMTECH Differential Pressure Gauges |
| BRAND NAME | GEMTECH Instruments |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |






₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Display Type | Analog |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure Range | MM WC/ CM / PAC / KPA / INCH / PSI / MBAR |
| Marketing BY GEMTECH Differential Pressure Gauges | DPE | D.P.ENGINEERS IN DELHI |
| Overpressure | Protective rubber stopper will be blown out if rated pressure is up to about 50.8 inHg (172KPa) |
| Series | G2000 GEMTECH Differential Pressure Gauges |
| Accuracy | +-2% of full span at 70 (21 (+-3% on -0, and +-4% on -00) |
Series G2000 GEMTECH Differential Pressure Gauges are Widely Utilized For Measuring Pressure of Fan And Blowing Machine,resistance of Filter,Wind Speed, Furnace Pressure,Differential Pressure Of Pore Plate,The Pressure of drum water level, Liquid Amplifier And Hydraulic Pressure System. Meantime,They Are Used To Control The Automatic Valve And Specific Value Of Air-Producer Gas In Combustion And They Are Used To Test Blood Pressure And Respiratory Pressure In Medical Health Care Equipment.There Are More Than 81 Models To Suit Your Needs Precisely.The Key Components Adopt Import Materials.
SPECIFICATION
FEATURES
PRODUCT APPLICATIONS
MODELS & ORDERING
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |





₹ 6800 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 24 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Usage/Application | Filter Monitoring,Blower Vacuum Monitoring,,Fan Pressure Indication,Duct,Room Or Building Press |
| Pressure Type | Differential Pressure |
| Accuracy | +-2% |
| Display Type | Analog |
| Measuring Range | 15 - 0 - 15 CM |
| Brand | GEMTECH |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |



₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Differential Range | 0–500 Pa |
| Type | Magnehelic |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Display Type | Analog |
| Process Connection | 1/8 inch BSP |
| Pressure Type | Differential Pressure |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Output Signal | No Output |
| Media Type | Air |
Distributor Gemtech Differential Pressure Gauges Range 0-50 mm wc
Series G2000 GEMTECH Differential Pressure Gauges are Widely Utilized For Measuring Pressure of Fan And Blowing Machine,resistance of Filter,Wind Speed, Furnace Pressure,Differential Pressure Of Pore Plate,The Pressure of drum water level, Liquid Amplifier And Hydraulic Pressure System. Meantime,They Are Used To Control The Automatic Valve And Specific Value Of Air-Producer Gas In Combustion And They Are Used To Test Blood Pressure And Respiratory Pressure In Medical Health Care Equipment. There Are More Than 81 Models To Suit Your Needs Precisely.The Key Components Adopt Import Materials.
SPECIFICATION
FEATURES
PRODUCT APPLICATIONS
MODELS & ORDERING
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |













₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Display Type | Analog |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Country of Origin | Made in India |
| Connection Size | 1/8" female NPT duplicate high and low pressure taps - one pair side and one pair back |
| Wetted Parts | Die Cast Aluminum Case And Bezel, With Acrylic Cover, Exterior Finish Is Coated Gray To Withstand 16 |
| Ambient Temperature | -21 ~140 -6 ~60 |
| Weight | 550 g |
| Accuracy | +-2% of full span at 70 (21 (+-3% on -0, and +-4% on -00) |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2201 | Differential Pressure Gage,Range 0-1 PSI,Minor Divisions .02. |
| G2202 | Differential Pressure Gage,Range 0-2 PSI,Minor Divisions .05. |
| G2203 | Differential Pressure Gage,Range 0-3 PSI,Minor Divisions .10. |
| G2204 | Differential Pressure Gage,Range 0-4 PSI,Minor Divisions .10. |
| G2205 | Differential Pressure Gage,Range 0-5 PSI,Minor Divisions .10. |
| G2210 | Differential Pressure Gage,Range 0-10 PSI,Minor Divisions .20,MP Option Standard |
| G2215 | Differential Pressure Gage,Range 0-15 PSI,Minor Divisions .50,MP Option Standard |
| G2220 | Differential Pressure Gage,Range 0-20 PSI,Minor Divisions .50,MP Option Standard |
| G2230 | Differential Pressure Gage,Range 0-30 PSI,Minor Divisions 1.0,HP Option Standard |








₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Differential Range | 0–250 Pa |
| Type | Magnehelic |
| Dial Size | 100 mm |
| Process Connection | 1/8 inch BSP |
| Output Signal | No Output |
| Media Type | Air |
| Mounting Type | Panel |
| Application | HVAC, Clean Room, Level, Filter Monitoring |
| Bands | GEMTECH |
| Display Type | Analog |
THE ENGINEERS CHOICE 'GEMTECH DIFFERENTIAL PRESSURE GAUGE'
Series G2000 GEMTECH Differential Pressure Gauges are Widely Utilized For Measuring Pressure of Fan And Blowing Machine, resistance of Filter, Wind Speed, Furnace Pressure, Differential Pressure Of Pore Plate,The Pressure of drum water level, Liquid Amplifier And Hydraulic Pressure System. Meantime,They Are Used To Control The Automatic Valve And Specific Value Of Air-Producer Gas In Combustion And They Are Used To Test Blood Pressure And Respiratory Pressure In Medical Health Care Equipment. There Are More Than 81 Models To Suit Your Needs Precisely. The Key Components Adopt Import Materials.
SPECIFICATION
FEATURES
PRODUCT APPLICATIONS
MODELS & ORDERING
GEMTECH By Model Number Popularity


Mr. Devinder Pal Sharma (Proprietor)
D.P. Engineers
X/852, Chand Mohalla, Gali No 11, Gandhi Nagar Delhi, New Delhi - 110031, Delhi, India






