Our range of products include gemtech differential pressure gauges wholesale dealers in delhi, gemtech model g2000-125mm diff. pressure gauge range 0-125 mm in midc indl area-shiravane pune, industry leaders supplier gemtech differential pressure gauge by vasai maharashtra, wholesale gemtech differential pressure gauges from amritsar punjab, suppliers gemtech differential pressure gauges in pundir haryana and suppliers gemtech differential pressure gauges in haldwani uttarakhand.











₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 12 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Brand | Gemtech |
| Pressure Range | MM WC/ CM / PAC / KPA / INCH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Differential Pressure |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Dial Type | Dry |
| Mounting | Back |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2300-0 | Differential Pressure Gage, Range 0.25-0-0.25" w.c., Minor Divisions .01, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2301 | Differential Pressure Gage, Range 0.5-0-0.5" w.c., Minor Divisions .02. |
| G2302 | Differential Pressure Gage, Range 1-0-1" w.c., Minor Divisions .05. |
| G2304 | Differential Pressure Gage, Range 2-0-2" w.c., Minor Divisions .10. |
| G2310 | Differential Pressure Gage, Range 5-0-5" w.c., Minor Divisions .20. |
| G2320 | Differential Pressure Gage, Range 10-0-10" w.c., Minor Divisions .50. |
| G2330 | Differential Pressure Gage, Range 15-0-15" w.c., Minor Divisions 1.0. |













₹ 7500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 24 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Display Type | Analog |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Dial Type | Dry |
| Mounting | Back |
| Material of Casing | Stainless Steel |
| Model Name/Number | Model G2000-125MM |
| Accuracy Class | 1 |
GEMTECH By Model Number Popularity
FILTER BY
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |













₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Display Type | Analog |
| Country of Origin | Made in India |
| Measuring Range | MM WC/ CM / PAC / KPA / INCH |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Dial Type | Dry |
| Model Name/Number | G2000 |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |













₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Display Type | Analog |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure Range Gauge | MM WC/ CM / PAC / KPA / INCH |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Dial Type | Dry |
| Mounting | Back |
| Model Name/Number | G2000 |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |













₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Display Type | Analog |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Country of Origin | Made in India |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Dial Type | Dry |
| Mounting | Back |
| Material of Casing | Plastic |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100CM | DPG,Range 0-100 CM Minor Divisions 2.0 |
| G2000-150CM | DPG,Range 0-150 CM Minor Divisions 5.0 |
| G2000-15CM | DPG,Range 0-15 CM Minor Divisions .50 |
| G2000-200CM | DPG,Range 0-200 CM Minor Divisions 5.0 |
| G2000-20CM | DPG,Range 0-20 CM Minor Divisions .50 |
| G2000-250CM | DPG,Range 0-250 CM Minor Divisions 5.0 |
| G2000-25CM | DPG,Range 0-25 CM Minor Divisions .50 |
| G2000-300CM | DPG,Range 0-300 CM Minor Divisions 10.0 |
| G2000-50CM | DPG,Range 0-50 CM Minor Divisions 1.0 |
| G2000-80CM | DPG,Range 0-80 CM Minor Divisions 2.0 |
| G2300-10CM | DPG,Range 5-0-5 CM Minor Divisions .20 |
| G2300-30CM | DPG,Range 15-0-15 CM Minor Divisions 1.0 |
| G2300-4CM | DPG,Range 2-0-2 CM Minor Divisions .10 |












₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Display Type | Analog |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Country of Origin | Made in India |
| Dial Type | Dry |
| Mounting | Back |
| Model Name/Number | G2000 |
| Pointer Material | Aluminium Black |
| Window Material | Acrylic |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |




₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Display Type | Analog |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Country of Origin | Made in India |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8" female NPT duplicate high and low pressure taps - one pair side and one pair back |
| Dial Type | Dry |
| Mounting | Back |
| Model Name/Number | Series G2000 GEMTECH Differential Pressure Gauges |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |













₹ 6800 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 24 Piece |
| Differential Range | 0-60 pascal |
| Type | Mechanical |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Process Connection | 1/8 inch BSP |
| Display Type | Analog |
| Output Signal | No Output |
| Pressure Type | Differential Pressure |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Media Type | Air |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |













₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Display Type | Analog |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Country of Origin | Made in India |
| Range | MM WC/ CM / PAC / KPA / INCH / PSI |
| Weight | 550 g |
| Pressure Limits | -20 in Hg to 15 psig (-0.677 bar to 1.034 bar) |
| Process Connections | 1/8" female NPT duplicate high and low pressure taps |
| Material GAUGE | Die Cast Aluminum Case And Bezel,With Acrylic Cover,Exterior Finish Is Coated Gray To Withstand 16 |
GEMTECH By Model Number Popularity
FILTER BY
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |

₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 24 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Differential Pressure |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Dial Type | Dry |
| Mounting | Back |
| Accuracy Class | 1 |

₹ 4500 / PieceGet Latest Price


Mr. Devinder Pal Sharma (Proprietor)
D.P. Engineers
X/852, Chand Mohalla, Gali No 11, Gandhi Nagar Delhi, New Delhi - 110031, Delhi, India









