We are a leading Manufacturer of gemtech model gt -80 cm differential pressure gauge ranges 0-80 cm, gemtech differential pressure gauges distributors in hyderabad telangana, gemtech differential pressure gauges distributors in kapurthala punjab, gemtech model gt -01 inch differential pressure gauge ranges 0.5-0-0.5 inch and dwyer maghnehic gauges 0-25 millbar from New Delhi, India.








₹ 7800 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 10 Piece |
| Dial Size | 4" (101.6 mm) |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Usage/Application | Filter Monitoring,Blower Vacuum Monitoring,,Fan Pressure Indication,Duct,Room Or Building Press |
| Pressure Type | Differential Pressure |
| Display Type | Analog |
| Brand | GEMTECH |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Material of Casing | Stainless Steel |
| Model Number | GT -80 CM, Model GT -80 Cm |
Series GEMTECH Differential Pressure Gage with adjustable bookmarks. Indicates Positive, Negative or Differential Pressure.
Series GEMTECH Differential Pressure Gage with additional bookmark feature and a wide choice of ranges and models. It quickly indicates Air & non-combustible and compatible gases pressure - either positive, negative or differential.
Product Applications:













₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Differential Pressure |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Dial Type | Dry |
| Country of Origin | Made in India |
| Pressure Range | MM WC/ CM / PAC / KPA / INCH / PSI |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |













₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 50 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Brand | GEMTECH |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Differential Pressure |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Dial Type | Dry |
| Country of Origin | Made in India |
| Model Name/Number | G2000 |
GEMTECH By Model Number Popularity
| Model | Description |
|---|---|
| G2000-100MM | DPG,Range 0-100 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |
| G2000-10MM | DPG,Range 0-10 MM W.C.,Minor Divisions .20,Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-150MM | DPG,Range 0-150 MM W.C. |
| G2000-15MM | DPG,Range 0-15 MM W.C. |
| G2000-200MM | DPG,Range 0-200 MM W.C. |
| G2000-250MM | DPG,Range 0-250 MM W.C. |
| G2000-25MM | DPG,Range 0-25 MM W.C. Minor Divisions .50. |
| G2000-300MM | DPG,Range 0-300 MM W.C. |
| G2000-50MM | DPG,Range 0-50 MM W.C., Minor Divisions 1.0. |
| G2000-6MM | DPG,Range 0-6 MM W.C., Minor Divisions .20, Calibrated For Vertical Scale Position. |
| G2000-80MM | DPG,Range 0-80 MM W.C., Minor Divisions 2.0. |









₹ 7800 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 24 Piece |
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Pressure Type | Differential Pressure |
| Display Type | Analog |
| Brand | GEMTECH |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Dial Type | Dry |
| Mounting | Back |
| Material of Casing | Stainless Steel |
Series GEMTECH Differential Pressure Gage with adjustable bookmarks. Indicates Positive, Negative or Differential Pressure.
Series GEMTECH Differential Pressure Gage with additional bookmark feature and a wide choice of ranges and models. It quickly indicates Air & non-combustible and compatible gases pressure - either positive, negative or differential.
Product Applications:










₹ 12500 / PieceGet Latest Price
| Dial Size | 4 inch / 100 mm |
| Brand | Dwyer instrument |
| Use | Pharmaceutical Industries |
| Display Type | Analog |
| Pressure Type | Differential Pressure |
| Connection Type | NPT |
| Connection Size | 1/8 inch |
| Dial Type | Dry |


Mr. Devinder Pal Sharma (Proprietor)
D.P. Engineers
X/852, Chand Mohalla, Gali No 11, Gandhi Nagar Delhi, New Delhi - 110031, Delhi, India



