Our product range includes a wide range of rotronic hf1 humidity and temperature transmitter for clean room,hvac & bms for wall and duct, the inexpensive transmitter, air velocity & temperature transmitter ee75 series, galaxy yas rh and temp logger galaxy for industrial and galaxy yas multiuse pdf temp and rh data logger for industrial.






₹ 40000 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Usage/Application | Clean room,HVAC & BMS for Wall and Duct |
| Model Name/Number | Rotronic HF1 |
| Brand | Rotronic |
| Voltage | 4 to 20 mA ; 0 to 1/5/10 VDC |
| Accuracy | Typ W & Typ D @ 23 Deg C +- 5k <+- 2%rF (10 to 90 %rF) / Typ S @ 23 Deg C +- 5k <+- 3%rF (10 to 90 % |
| Operating Range | -20 to 50 Deg C / 0 to 100 %RH (non-condensing) |
| Response Time | 4s |
| Supply Voltage Limits | 4 to 20 mA ; 0 to 1/5/10 VDC |





₹ 25000 / PieceGet Latest Price
| Usage/Application | Humidity and temperature |
| Type | Transmitter |
| Brand | Rotronic |
| Transmitter Type | 2-Wire Type HF120,3/4 Wire Type HF13 |
| Housing Material / IP | ABS / IP65 |
| Humidity Sensor | Rotronic Hygromer IN-1 |
| Sensor | Thermistor |
Backed with immense experience and understanding, we are recognized as one of the most prominent importers and exporters of Transmitter that offers stable and reliable humidity and temperature measurement. Be it in international or domestic market, our given transmitters are cherished and acknowledged over the global platform. The entire array of transmitter is checked upon a series of norms so as to assure its quality. Besides, we offer the transmitter in a huge array of stipulations as per the requirements of our patrons.
Technical Information :
The HygroFlex1 series is the latest development in inexpensive HVAC transmitters for relative humidity and temperature. The devices are equipped with the tried-and-tested Hygromer® IN-1 sensor and boast unbeatable value for money. The optional ROTRONIC SW21 software enables you to scale, calibrate and adjust (only humidity) the transmitter.
Technical Specification :
General | |
Transmitter type | 2-wire type: HF120 |
Supply voltage | 12…28 VAC / 15…40 VDC |
Current consumption | 2-wire type max. 40mA |
Parameters | Humidity and/or temperature |
Housing material / IP | ABS / IP65 |
Weight | Wall version type W and A: 140 g |
Integrated sensors | Yes |
Operating and measurement range | -20…50oC / 0…100 %RH (non-condensing) |
CE / EMC compatibility | 2004/108/EC |
Humidity measurement | |
Humidity sensor | ROTRONIC Hygromer® IN-1 |
Accuracy at 23 oC +5 K | <3 %RH (10...90 %RH) |
Long-term stability | <1.5 %RH per year |
Response time τ63 | 30 s (63 % of a jump 35...80 %RH) without filter |
Temperature measurement | |
Sensor | Thermistor |
Standard temperature scale | 0...50oC or 0...100oF |
Accuracy at 23oC +5 K | + 0.3oK (0...50oC) |
Response time | 4s |
Outputs |
|
Number | Two freely scalable analog outputs |
Current | 4...20 mA |
Voltage | 0...1/5/10 VDC |




₹ 49975 / PieceGet Latest Price
| Brand | Elektronic |
| Accuracy | + / - 0.05 m/s |
| Model Number | EE75 |
| Housing Material | Metal |
| Temperature Range | Temperature Range |
| Velocity Range | 0 - 40 m/s |
| Voltage | 10 V |
Other Details:


₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type of Data Logger | Digital Data Logger |
| Usage/Application | Containers,refrigerated Trucks,refrigerated Distribution Boxes,cold Storage Laboratory |
| Parameter to be Monitored | Temprature / Humidity |
| Display | Digital |
| Dimensions | 89mm x 36mmx 16mm |
| Brand | Galaxy |
| Usage | Industrial |
| No. of Channels | Multichannel |
| Weight | 25g |
| Material | Plastic |



₹ 4500 / PieceGet Latest Price
| Minimum Order Quantity | 5 Piece |
| Type of Data Logger | Digital Data Logger |
| Usage/Application | Containers,refrigerated Trucks,refrigerated Distribution Boxes,cold Storage Laboratory |
| Parameter to be Monitored | Tempreture / Humidty |
| Display | Digital |
| Brand | Galaxy |
| Usage | Industrial |
| Size | 89mm x 36mmx 16mm |
| No. of Channels | Multichannel |
| Weight | 25g |
| Material | Plastic |


Mr. Devinder Pal Sharma (Proprietor)
D.P. Engineers
X/852, Chand Mohalla, Gali No 11, Gandhi Nagar Delhi, New Delhi - 110031, Delhi, India



