We are Manufacture from Delhi









₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Material | Galvanized Steel (GI) |
| Shape | Rectangular |
| Usage/Application | Volume Control |
| Usage | Industrial |
| Design Type | Venetian-Style Outlet |
| Surface Finish | Painting And Powder Coating |
| Brand | D.P. Engineers |
| Thickness | 1.0 mm |









₹ 2950 / PieceGet Latest Price
| Brand | D. P. Engineers |
| Material | Aluminum, Galvanized Steel (GI) |
| Features | Faultless Final Product,Everlasting Performance,Reliability,Dimensionally Accurate |
| Color | Creamic |
| Shape | Rounded |




₹ 2000 / NumberGet Latest Price
| Filter Medium Material | Metal |
| Flow Rate | 0-500 m^3/hr |
| Shape | Round |
| Brand | D.P.Engineers |
| Material | 304 Stainless Steel |
| Filter Type | Hydraulic Filter |
| Material Grade | SS304 |
| Filtration Grade | Hepa Filter |
| Color | Silver |
| Condition | New |
Moisture Separator Filter
We are counted as one of the Trusted Manufacturer and Supplier of Moisture Separator Filter. These Moisture Separator Filter are made up of using high quality raw material & are available at competitive price




₹ 425 / Square FeetGet Latest Price
| Material | Galvanised Steel, Mild Steel, Stainless Steel, Aluminum |
| Usage | Industrial |
| Brand | D.P.Engineers |
| Style Of Blade | 3V Type |
| Control | Manual And Automatic |
We manufacture and export a wide range of Volume Control Damper G.I and M.S., which is widely used in air conditioning and refrigeration industries. The modern design of this device provides minimum and maximum accurate air balancing with utmost efficiency. Further, these are extremely easy to operate and clean, which makes our range highly demanded in the global market.
Below mentioned are its specifications :



₹ 300 / Square FeetGet Latest Price
| Brand | D.P. Engineers |
| Color | Black |
| Material | Aluminum |
| Automation Grade | Manual |
| Shape | Rectangular |
| Usage | Volume Control,Smoke Control,Backdraft,Fire Control |

₹ 550 / Square FeetGet Latest Price
| Usage/Application | Fire / Smoke / Volume Control |
| Shape | Rectangular |
| Brand | D.P. Engineers |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |

₹ 122 / NumberGet Latest Price
| Usage/Application | Residential / Industrial |
| Brand | D.P. Engineers |
| Material | Aluminum |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Shape | Rectangular |
We are offering Non-Return Damper to our clients.
Specifications:

₹ 102 / NumberGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | D.P. Engineers |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Polished |

₹ 139 / UnitGet Latest Price
| Usage/Application | Industrial And Residential |
| Shape | Rounded |
| Material | Aluminium |
| Size | 16 Gm And 18 Gm |
| Brand | D.P. Engineers |
| Colour | Black |

₹ 98 / NumberGet Latest Price
| Material | Galvanized Sheet |
| Finishing Type | Polished |
| Shape | Square |
| Usage | Industrial Use |
| Brand | D. P. Engineers |
| Color | Silver |
| Application | Air Outlet |
| Performance: | Adjust Air Flow |




₹ 8000 / NumberGet Latest Price
| Material | Mild Steel |
| Shape | Round |
| Finish | Powder Coating |
| Colour | Blue And Cremic |

₹ 1250 / Square FeetGet Latest Price
| Material | Galvanized Steel (GI) |
| Shape | Square |
| Usage | Industrial And Domestic |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Brand | D. P. Engineers |
Specifications:
Material: GI Size: Customized
Shape: Square

₹ 850 / Square FeetGet Latest Price
| Material | Stainless Steel |
| Usage/Application | Industrial |
| Brand | D.P. Engineers |
| Color | Silver |
| Shape | Rectangular |
| Surface Finish | Polished |
| Orientation | Vertical or Horizontal |

₹ 12500 / PieceGet Latest Price
| Material | Aluminium |
| Shape | Rectangular |
| Brand | D.P. Engineers |
| Color | Silver |
| Surface Finish | Polished |
| Usage/Application | Industrial / Commercial |

₹ 2500 / NumberGet Latest Price
| Material | Polyester |
| Usage/Application | Chemical And Oil Industry |
| Color | White And Black |
| Brand | D.P. Engineers |
| Filtration Precision | 1~100 micron |
| Filter Medium | Stainless Steel mesh |
| Filter Media | Oil |
| Structure | Cartridge |
We provide ARGO Filter Equivalent To Fiori Filter
Replacement for V3.0724-08K1

Get Latest Price
| Usage/Application | Industrial / Residential |
| Brand | D.P. Engineers |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum |
| Shape | Rounded |
| Usage | Volume Control,Smoke Control,Backdraft,Fire Control |
| Material Thickness | 1.0 mm |




₹ 2500 / PieceGet Latest Price
| Material | Galvanized Sheet |
| Shape | Rounded |
| Color | Silver |
| Brand | D.P. Engineers |
| Usage | For Air Conditioner |
| Application | Air Outlet |


Mr. Devinder Pal Sharma (Proprietor)
D.P. Engineers
X/852, Chand Mohalla, Gali No 11, Gandhi Nagar Delhi, New Delhi - 110031, Delhi, India















